Jakość ekogroszku – dlaczego jest istotna i od czego zależy?

burning wood on fire pit

Gdy budujesz dom, bądź po prostu wymieniasz piec – w obu tych przypadkach chciałbyś, by wiążące się z tym wydatki nie poszły na marne. To w końcu ma być inwestycja, która pozwoli Ci w dalszej perspektywie oszczędzić. Zamiast spalać pieniędzy, chciałbyś zachować ich jak najwięcej. Piece nie rosną na drzewach, tak samo jak pieniądze, dlatego ważne jest, byś eksploatował je należycie. Łączy się z tym również konieczność stosowania odpowiedniej jakości paliw – jak na przykład ekogroszku. Ekogroszek o zbyt wysokim poziomie spiekalności będzie zbrylał się, a to może prowadzić do usterek systemu grzewczego, konieczności wzywania serwisu czy nawet wymiany sprzętu. Czy chcesz to robić?


Od czego zależy jakość ekogroszku?

Rynek w Polsce i zagranicą obfituje w różne rodzaje ekogroszku, a parametry poszczególnych wariantów są uzależnione od producenta. Dobierając ekogroszek z którego będziemy korzystać, powinniśmy kierować się właśnie jego parametrami – dobry ekogoszek nie będzie spalał się za szybko, co przełoży się na rzadsze uzupełnianie go w piecu. Ekogroszek o zbyt wysokiej lub zbyt niskiej granulacji może sprawić, że dojdzie do uszkodzenia Twojego pieca.


Zobacz też co jest lepsze pellet czy ekogroszek: https://kalorycznyekogroszek.pl/co-lepsze-piec-na-pellet-czy-ekogroszek/


Poniżej znajdziesz kilka parametrów, którymi powinieneś się kierować jeśli chcesz wybrać ekogroszek wysokiej jakości:

Kaloryczność – by móc powiedzieć, że Twój wybór padł na wydajny ekogroszek dobrej jakości, jego kaloryczność nie może być niższa niż 24 MJ/kg. Wartość opałowa to najistotniejszy czynnik decydujący o jakości paliwa – jeśli będzie za niska, będziesz musiał używać większe ilości, co odbije się na Twojej kieszeni.

Ilość produkowanego popiołu – przyglądając się parametrom ekogroszku, zwróć uwagę na to, ile pozostanie po nim popiołu – jako produkt uboczny spalania, nie jest Ci on potrzebny, a może stanowić źródło niepotrzebnych kłopotów. Ekogroszek produkujący zbyt wiele popiołu będzie wymagał częstszego czyszczenia popielnicy, a także częstszej konserwacji samego urządzenia, która – nie oszukujmy się – bywa kosztowna. Producenci kotłów sugerują, by ilość popiołu nie przekraczała 28%, by nie uszkodzić pieca.

Spiekalność – jest to główna bolączka osób użytkujących kotły na ekogroszek. Niekiedy niska cena produktu bywa kusząca, jednak przekłada się ona na produkt o gorszych parametrach, w tym wyższej spiekalności. Spiekalność, to skłonność produktu do powstawania palących się dużo wolniej spieków. Spieki powodują duże straty energii, im niższa wartość spiekalności naszego ekogroszku w skali Rogi, tym lepiej. Jeśli nie chcesz by w trakcie spalania traciło się dużo energii, celuj w ekogroszek o spiekalności na poziomie między 0 a 10 RI.