Energia ze słońca – wady i zalety rozwiązania

photo of three solar panels

Coraz więcej osób, które decydują się na postawienie swojego domu, bierze pod uwagę czerpanie energii ze słońca. Jak się okazuje, jest to bardzo opłacalne rozwiązanie, które pozwala na ogromne oszczędności w skali rocznej. Jak to wygląda w praktyce? Czy naprawdę panele fotowoltaiczne są najlepszym rozwiązaniem na pozyskiwanie zielonej energii? Ich instalacja jest kosztowna i warto pamiętać, że panele wymagają konserwacji, o której często nie wspominają producenci. Jakie są zatem wady u zalety czerpania energii ze słońca?

Wady paneli fotowoltaicznych

Istotną i w zasadzie oczywistą wadą paneli fotowoltaicznych, jest ich sezonowość. Po prostu nie będziemy w stanie czerpać energii przez cały rok, a tylko przez te najbardziej słoneczne miesiące. Zatem, jeśli trafi się zimny i pochmurny rok, wówczas możliwe, że nie zaoszczędzimy w zasadzie nic. Biorąc pod uwagę, że panele fotowoltaiczne są inwestycją, oznacza to, że po prostu możemy o wiele dłużej czekać na jej zwrot niż się spodziewaliśmy. Producenci w swoich estymacjach będą prezentować nam prognozy tylko na ciepłe, słoneczne lata. Dobrze jest zatem samodzielnie obliczyć zwrot z inwestycji, uwzględniając fakt, że kilka lat może być zimnych i pochmurnych. Wtedy prawdopodobnie otrzymamy prawdziwą estymację zwrotu z poczynionej inwestycji.

Zalety energii słonecznej

Niekwestionowaną zaletą energii słonecznej jest jej ekologiczny wymiar. Czerpiąc energię z natury nie będziemy spalać żadnych substancji i ogólnie nasza konsumpcja energetyczna pozostanie na niższym poziomie, co będzie mieć zbawienny wpływ na środowisko naturalne. Wiele osób, które wprowadzają się na łono natury nie chcą produkować drapiącego dymu. Zatem oparcie ogrzewania o energię słoneczną jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Jeśli masz pewność, że budujesz się w okolicy ciepłej i słonecznej, wówczas możesz tylko zyskać na postawieniu paneli fotowoltaicznych. Pamiętaj, że troska o środowisko to również troska o przyszłość naszych rodzin i dzieci.